Mindenféle

Hunyorítós /kacsintós/

A játékosok fele széken ül, a másik fele a hátuk mögött áll. A vezető székén nem ül senki. Mindenki a vezetőt figyeli, aki az egyik ülőre rákacsint. Ha a háta mögött álló, akinek hátra van téve a keze, észreveszi, megfogva a vállát, nem engedi. Ha nem vette észre, vagy nem volt elég gyors, az ő széke marad üresen. Vegyes társaságban ajánlott, hogy a lányok üljenek.

Az Északi-tenger hullámai

Körben ülnek, egy szék szabad. A játékvezető a kapitány, ha azt mondja “bal”, az üres széktől jobbra ülő átül, majd a többiek is. Ugyanígy “jobb”-ra. Ha a kapitány “vihar”-t mond, mindenki helyet cserél. A kapitánynak meg kell próbálnia közben széket szerezni, hogy más legyen a kapitány.

Nyuszifül és hegedű

A körben ülők mindig az ellenkezőjét csinálják, mint a játékvezető. Ha ő hegedűn játszik képletesen, a többiek nyuszifület mutatnak. A játékvezető gyorsan változtat, hogy megzavarja őket. Körbe megy, megáll egy játékos előtt, majd egy másik előtt próbál szerencsét, amíg talál valakit, aki nem mutat ellenkezőt. Ekkor ez megy be a körbe.

Szegény fekete kandúr

Körben ülnek a játékosok. Egyikük letérdel valaki előtt és 3-szor miákol. Mindháromszor a megszólított így válaszol: “Szegény fekete kandúr”, és megsimogatja a fejét. Ha elneveti magát, ő megy a kör közepére.

Variáció:

Ketten meggyújtanak egy-egy gyufát, egymással szembe mennek és halkan súgják: Meghalt a porosz király! Mire a válasz: Oh, de szomorú! Ekkor elolthatják a gyufát, ha addig még el nem aludt. Aki nem állta meg nevetés nélkül, választ egy másik partnert.

Anyácska – vadász – oroszlán

Két csoport egymásnak háttal áll. Adott jelre megfordulnak, és előadják az anyácska – vadász – oroszlán-t. Anyácska legyőzi a vadászt, a vadász az oroszlánt, az oroszlán az anyácskát. A játék előtt persze meg kell egyezni a szabályokban. A játék addig tart, amíg nem marad senki.

Egyszerűen csak nevetni

Akkor játsszuk, ha nagyon jó a kedvünk. Mindenki súg a bal szomszédjának egy szép ajándékot, a jobbnak pedig egy ajándék felhasználhatóságát. Ezután mindenki elmondja, mit kapott ajándékba, és mit kell vele tennie. Pl. szép szempillantást kaptam, és be kell kereteznem.

Variáció:

Egy játékos kimegy, a többiek megegyeznek egy válaszban, amit mindig válaszolni fognak. Pl. a kintlévő bejön, és kérdezi: Miért van olyan jókedved? Válasz: Mert a nagymamám elvesztette a szemüvegét, stb.

Kiscsibe, szólalj meg!

Egy bekötött szemű játékos áll a kör közepén. Miután a többiek helyet cseréltek, valakinek az ölébe ül és szólítja: kiscsibe, szólalj meg! Válaszolni kell, lehetőleg elváltoztatott hangon. Ha nem ismeri fel, továbbra is bekötöttszemű marad.

Karmester-kitalálós

Egy játékos kimegy, a többiek megegyeznek, ki lesz a karmester. Majd amikor visszajön, a karmester és a többiek is valamilyen hangszeren játszanak. Váltanak, ha a karmester vált hangszert. Olyan gyorsan kell reagálni, hogy a kitaláló ne vegye észre, ki váltott először.

Énekelve tárgyszerűen

Egy játékos kimegy, lehet három is. A a bentmaradók több csoportra oszlanak, mindegyik egy hosszabb szó egyik szótagját mondja monoton hangon. A kintlévőknek az egész szót ki kell találniuk.

Újságlecsapós

A játékvezető a kör közepén áll és helyet keres. Egy összehajtogatott újsággal rácsap valakire, gyorsan leteszi az újságot a középen álló üres székre és igyekszik elfoglalni a lecsapott helyét. A lecsapott feláll, felkapja az újságot és megpróbálja lecsapni a játékvezetőt. Ha sikerül, mielőtt az leült volna, a játékvezető ismét a középre áll. Ez esetben a lecsapottnak gyorsan vissza kell tennie a székre az újságot és elfoglalni előző hajét, mert a játékvezető ismét lecsaphatja. Az újságnak mindig a széken kell lennie. Ha leesik, hibapont.

Az összefonódott kör

A játékosok szoros körré gombolyodnak össze. Egy közülük, aki kint várt, megkísérli egyedül a gombolyagot szétfeszíteni.

Elefánt-tüsszentés

A csoportok hangosan kiáltják a saját szavukat: haaaatci, hooootci, hiiiitci, huuuutci, heeeetci. Legalább kétszer ismételve, halkabban. Majd minden csoport egyszerre. Jó üdvözlésnek is.

Gyűrű a zsinóron  /magyarul: megy a gyűrű vándorútra néven ismert/

A körbeülők egy zsinórra fűzött gyűrűt továbbítanak úgy, hogy a kör közepén álló ne vegye észre. Ha ráüt egy kézre és ott a gyűrű, helyet cserélnek.

Variáció:

A gyűrűt csak látszólag adják tovább,

Variáció:

Körben állnak, hátratett kézzel és egy érmét továbbítanak. Akire rászól a belülálló, azonnal mindkét kezét meg kell mutatnia.

Meghaltam

Mindenki kap egy gyufát, de az egyikről lejkaparták a fejét. ő lesz a gyilkos. Az a feladata, hegy egy másikat megöljön. Ezt úgy teheti, hogy a szemével ráhunyorít. Akire hunyorított, az kijelenti: halott vagyok. A többiek figyelik, és ha valaki észrevette, azt mondja: vádolom! Ekkor még a gyilkos tovább játszhat, csak ha másodszor is vádolja valaki, kell megnevezni a gyilkost. Ha az első és második vádló egyezik, van meg a gyilkos. A “halott sohasem lehet vádló”!

Halott, “halottabb”, szellem

Körben ülnek, egyik mond egy betűt, a következő folytatja, stb., hogy értelmes szó legyen. Akinek az utolsó betűt kell kimondania, az halott, de egy új szóval indíthat. Aki másodszor lett halott, az már “halottabb”, aki harmadjára, az már szellem. A szellem nem tud tovább játszani, át kell ugrani, de zavarhatja a többieket, akiknél ez rosszpontot jelent. Pl rákérdez, milyen betűt mondtál? Ha felel neki, rosszpont. Idegen szavak, összetett szavak és többesszám nem mondható.

Az utolsó kérdés /bolondokháza/

Körben ülnek, egy kimegy, visszajön és sorban egy-egy kérdést tesz fel de csak egyet. A feleletekből ki kell találni, miért úgy válaszoltak. /mert mindenki az előző játékos kérdésére válaszolt!/ Ezt csak azzal játszhatjuk, aki még nem ismeri.

Variáció:

Határátlépés, középen áll a vámos. Kérdésére, ki mit visz ki, válaszolnak, majd eldönti, kiviheti-e. Megoldás: csak azt viheti ki, ami az előző csomagjában benne volt.

Csaló játékok         A teve-játék

Körben ülnek, középen 3-4 édesség, vagy egyéb van kirakva. A játékvezető mindenkinek súg egy állatnevet, lehet, hogy többen is ugyanazt kapják. Majd szólítja az állatokat, akik rárontanak a középen kirakott finomságra. Ha olyan nevet mond, amilyent nem osztott, senki sem mozdulhat! Lehet, hogy mindenki ugyanazt a nevet kapja , és egyszerre rontanak rá a dolgokra.

Üss engem is

3 egymás melletti széken állnak. A középsőnél egy összehajtogatott újság van, és úgy tesz, mintha fodrász volna és hajat vágna. Időről időre simogatja az újsággal a másikak nyakát és mondja: Egyszer ütni is fogok, visszaüthettek, már tarthatjátok is kezeiteket a nyakam mögött, de csak ha ütöttem, üthettek vissza! Amikor odaüt, villámgyorsan előrehajol, hogy el ne találják. Majd később váltanak.

Variáció:

Egyik a széken ül, a másik előtte térdel, és megpróbálja villámgyorsan a fejét a szétnyitott térdek közé rakni, a másik viszont a térdei összezárásával igyekszik ezt megakadályozni.

Variáció:

Hárman ülnek egymás melletti székeken. A középső egy seprűt tart függőlegesen a lábai között. Ezen a seprünyélen nyúl fel-le. Villámgyorsan ráüt egyik szomszédja combjára. Ezeknek meg kell próbálniuk visszaütni, de csak függőlegesen a saját combjuk felett.

Variáció:

Körben állnak, előrenyújtott kezekkel. A kör közepén lévő megpróbál ráütni valakinek a kezére, az elránthatja. /pirospecsenye/.

Ejtőernyős ugrás

Valaki kimegy, aki nem ismeri. A többiek egy deszkát alátámasztanak. Amikor visszajött, megmutatják neki, utána bekötik a szemét és elmondják, hogy majd a magasból kell leugrania. Bekötött szemmel rávezetik a deszkára, valakinek a vállát v. fejét fogja a bekötött szemű, és elkezdik “emelni”. Persze ők guggolnak le, csak pár centire emelik meg valóban, de amikor ugrania kell, az az érzése, hogy magasból ugrik. Mulatságos!

Átbújni egy levlapon

A mellékelt ábra szerint kell bevagdosni az összehajtott lapot. Végül az összehajtásnál az első és utolsó közti részt átvágni, így az alsó és felső csík egyben marad. Így egy nagy karikát kapunk, amin át lehet bújni.

Szerelmi próba

Egy gyufaszálat kézbeveszünk úgy, hogy két ujjunk közé vesszük, a feje a kezünk belseje felé néz, és a kezünk felénk van fordítva. A gyufaszálat a középső ujj körömfelületéhez nyomjuk, amelyet lassan lefelé húzunk. Így létrejön egy vibráció, amit a nézők nem látnak. Ha a gyufa fejét egy másik gyufa alsó részéhez tartjuk, amelyik az asztal széléről kinyúlik, a vibráció átmegy a másik gyufára is. A nézők csak ezt a vibrációt látják. A varázsló a bal kezével megfogja valaki pulzusát, és közli, hogy ezzel tudja érzékelni, hogy szeret-e. Természetesen egyszer “sikerül”, máskor nem.

A némák kórusa

Néhány kórustag várakozik kint, akik nem ismerik a játékot. A bentiek kórust alakítanak egy karmesterrel, majd behívják a kintlévőket egyenként. Az éneklés közben a karmester a normális kéztartásán változtat, mire a kórus elnémul, csak az új tag harsog tovább, mivel nem ismeri a jelet.

A titkos élmény

Egy, vagy több játékos kint várakozik. A bentlévők megegyeznek a szabályokban. Amikor bejön, elmondják, hogy őróla beszéltek és ki kell találnia, mit. Pl. egy eseményt, ami vele az utóbbi napokban történt. Kérdéseire azonban csak igen-nem lehet a válasz. Megegyezés szerint, ha a kérdés mássalhangzóra végződik, akkor NEM, ha magánhangzóra, akkor IGEN. Nem könnyű kitalálni!

Az eszkimóköszöntés

Elhihetően elő kell adni, hogy az a játék, hogy valakit megnevettessünk. A vállalkozónak megcsípi az arcát és mondja a játékvezető: “Megcsípem a bal arcod, és te nem nevetsz” és így tovább. A nézők azonban mind nevetni fognak, mert a játékvezető keze festékes.

A filléres-járték

Egy-négy játékos kimegy. Amikor az első bejön, a földre kell térdelnie és hibáit elsorolni. Ekkor a résztvevők kérdéseket tesznek fel, pl.: hány napja mostál utoljára nyakat? A játékvezető egy fillérest nyom a térdelő homlokára, jó sokáig, hogy bizonyos ideig ottmaradjon. Majd a gyónónak biccentenie kell. Ahány biccentést kibír a pénz úgy, hogy nem esik le, az a válasz. Kézzel nem nyúlhat hozzá!

Mondd: kit szeretsz?

Néhány személyt behívnak. Az első bejön, és egy mágus előtt kell térdelnie, aki egy trónuson trónol. Csak azt az egy mondatot mondja: mondd, kit szeretsz? Mindegy, hogy a térdelő mit válaszol, csak az a helyes válasz: kit szeretsz?

A Napoleon-játék

Aki nem ismeri a játékot, középre ül, ő lesz Napóleon. Nem adhatja fel erődjét. 3-5 játékos bemasírozik kintről, a katonák körbeveszik Napóleont és kérdezik: Napóleon, feladod az erődöt? Nem! A csoport kimegy, majd megismétli az előzőt. Amikor harmadszor megy és jön be, mindegyik vizet vesz a szájába és a nem-re ráspricceli “Napóleon”-ra.

A csók-csalás

Egy széken ül egy hölgy, aki ismeri a játékot. Kb. 6 m hosszú cérnát közepén a szájába vesz. A cérna két végét egy-egy férfi veszi szájába. Bekötik a szemüket, és elkezdik “enni” a cérnát. Aki előbb ér a végére, egy csókot adhat a hölgynek. Miközben a férfiak “esznek”, a középen levő hölgy helyet cserél egy szakállas férfival.