Körjátékok
Cowboy
Játékszabály: Körbeállunk, a játékvezető középen. Hirtelen rámutat valakire, annak gyorsan le kell guggolnia, a két mellette állónak pedig gyorsan lőnie kell egymásra, hangot kiadva! Akit előbb eltalált a golyó, vagy ha nem guggolt le időben a középső, az kiesett. A két utolsó ember párbajt játszik.
Zipp-zapp
Egy játék, amelyben egyesül a vidámság, koncentráció és tudás. Mindenki körbenül, kivéve a kérdezőt, aki a kör közepén áll. Mindenkinek ismernie kell a mellette ülők keresztnevét. “Zipp”-re a megkérdezettnek a jobb szomszédja nevét, “Zapp”-ra a bal szomszédjáét kell felelnie. Ha a kérdező 10-ig el tudott számolni, és nem jött jó felelet, a kérdezett lesz a kérdező, egyébként ülve maradhat.
A kérdező azonban kiálthat “Zipp-Zapp”-ot is, erre mindenkinek helyet kell cserélnie. Akinek nem jut szék, az megy középre. A mulatság abban áll, hogy a kérdező hirtelen tudjon váratlan fordulatokkal kérdezni. Bizonyos idő után változtatni lehet, pl. a név helyett hobbit, cipőméretet stb. felelni.
Bumm három helyett
Körben ülve számolnak, a 3-as helyett “bumm” hangzik. Felnőttek játszhatják úgy is, hogy minden 3-mal osztható szám kimondása is tilos. Persze különféle számokkal lehet játszani.
Luftballonok a papírkosárban
Egy papírkosarat álltunk a szoba közepére. 3 játékos különböző színű felfújt luftballont igyekszik beleütni fakanállal. Szabad egymásét félrepüfölni, de nem vadul!
Egy bőrönd útnak indul
A játékvezető vesz egy táskát, vagy szimbolizálja, és azt mondja: Egy zsebkendőt teszek a táskába, majd továbbadja. A következő mondja: hozzáteszek egy szappant, így a táskában van egy zsebkendő és egy szappan, majd így tovább. Kiderül, vajon egy, vagy két kör után tudják-e még, mi mindent raktak a táskába?
1.variáció:
A játékos bemondja a nevét és egy tárgyat, amely a neve betűjével kezdődik, és így tovább.
2.variáció:
Pl. az egyik kezdi: Párizsba utazom. A másik folytatja: Párizsba utazom és megmászom az Eiffel tornyot, majd így tovább.
3.variáció:
Az első kezdi: Beáta vagyok és azt állítom, hogy ez egy virág. “Továbbadja”. A következő: Márta vagyok, és azt állítjuk Beáta és Márta, hogy ez egy virág stb.
Föld, víz, levegő
A kezdő egy labdát dob valakinek, és azt mondja: víz, mire annak meg kell neveznie egy vízben élő állatot. Továbbdobja a labdát, és “föld”-et kiált, mire földön élő állatot kell megnevezni, amelyik sem úszni, sem repülni nem tud.Stb.
Recepteket csinálni
Megneveznek egy tetszőleges, max. 6 betűből álló szót. Aki a labdát megkapja, a szó betűiből értelmes mondatot kell kreálnia, a betűk előfordulási sorrendjében! Pl. AUTÓ : Az Ufók Támadnak Októberben.
A család-játék
A játékvezető elmondja, hogy mindenki fog kapni egy kártyát, amelyen egy családnév és egy családtag-név van: apa-anya-fiú-lány-nagymama. A családoknak meg kell egymást keresniük, és az előbbi felsorolás szerinti rendben leülni. Akik a leggyorsabban megtalálták egymást, azok győztek. A cédulák kiosztása úgy történik, hogy a vezető ad egyet az elsőnek, az gyorsan továbbadja, írással lefelé fordítva, stb. Amikor a vezető elkiáltja, hogy “kész”, akkor kezdődik a családkeresés, egymás szólításával. Vigyázzunk! Nagy hangzavar lesz! Gyerekekkel úgy játszhatjuk, hogy mesékből ismerős családneveket használunk.
A körfutás
A szoba közepét egy krétapöttyel megjelöljük. Egy játékos kap egy kb.1 m-es botot, a hegyét a krétapontra helyezi, fejét a két kezére hajtja, és gyorsan kb.12-szer körbefut. Ezzel olyan mélyre hajolt, hogy a bottal egy kört alkot. Azonnal ezután egy kb.8 m-re levő célt kell eltalálnia. A körülállók izgatottan figyelik, vajon eltalálja-e?
Szellemkopogtató
Egy vagy két játékos középen ül bekötött szemmel. Egy másik mezítláb jár körbe, és valamivel, pl. kanállal, pohárral kopogtat. A bekötött szeműeknek abba az irányba kell mutatniuk, ahonnan a kopogást hallják. Aki kitalálja, mehet kopogtatni. Ehhez a játékhoz teljes nyugalom kell, így jó, ha a játékidő végére tesszük.
Variáció
Egy bekötött szemű játékos mögött egy csont – pl. egy kulcs van. Valakinek a körből meg kell próbálnia ezt ellopni. Az őrző “kutya” vau-t mond abba az irányba, ahonnan a tolvaj közelít, ki kell találni az irányt.
Szikrakontaktus
A játékosok körben ülnek, mindenki kap egy számot. A vezető kezdi: felemeli mindkét kezét, és “szikrázik” az ujjaival. A szomszédai is azonnal ezt teszik, a bal csak a jobb, a jobb csak a bal kezével. A játékvezető mondja: én vagyok a főszikrázó, és szikrázom a 7-hez /pl./ Erre a 7-es játékos felemeli kezeit, és természetesen a szomszédainak is ezt kell tenniük. Majd a hívott hív egy másik számot, stb. Aki elfelejti a szikrázást vagy együttműködést, vagy elvéti, az feláll.
1.Variáció:
Minden játékos választ magának egy állatnevet, és annak az állatnak a hangján hívják egymást.
2. Variáció:
A játékosok haszonnövények nevét választják. Valaki mondja pl.: az én galambjaim a kukoricára repülnek! Erre azonnal reagálnia kell a “kukoricának”, egy másik haszonnövény-név szólításával.
Malomzakatolás
A résztvevők körben ülnek és számokat kapnak. Egyszerre mindkét kezükkel a combjukra csapnak, majd tapsolnak, azután először a jobb, majd a bal kezükkel csettintenek, és így tovább. Most a játékvezető, éppen úgy, mint a többiek, amikor a jobb kezével csettint, saját számát mondja, amikor a ballal, valaki másét. A hívott ugyanúgy a jobbal csettintve a saját számát, a ballal egy másikét mondja. Aki nem, vagy a ritmusból kiesve csettint, zálogot ad.
Variáció:
A ritmust hármasra is változtathatjuk, mindkét kezünkkel csettintve.
Helyet cserélni
Körbeülve, a vezető pl. azt mondja: mind, akik ma autóban ültek, cseréljenek helyet. Akinek nem jut hely, az hívhat újra.
Variációk:
-Számot kapnak a játékosok, a hívott számoknak kell helyet cserélniük.
-Középen van bekötött szemmel valaki. Akit elfog a helycserekor, annak a helyére ülhet.
-Néhány játékos szám helyett gyümölcsnevet kap, ha hívják, nekik kell helyet cserélniük. Ha fals nevet hívnak, mindenki helyet cserél.
Küldök egy táviratot
Körben állunk egymás kezét fogva, valaki középen. Egy játékos mondja: táviratot küldök Péternek, és kézszorítással küldi, amit továbbítanak. A középen állónak el kell fognia a kézszorítást. Akinél elfogta, az középre áll.